fa-IRen-US

مكان:                    تهران-باغ فردوس
تار‌يخ:                    1375
وسعت سايت:       12,600 مترمربع
زيربنا:                   6,500 مترمربع
كارفرما :                وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي 


مركز فيلم خانه ملي ايران در محل باغ فردوس تهران پايين تر از ميدان تجريش قرار دارد . اين ساختمان در گذشته محل اقامت ييلاقي بستگان دربار قاجار بوده است .اكنون از آن محله جز باغي كوچك و يك عمارت قديمي كه به عنوان موزه سينما بهره برداري مي گردد، چيزي باقي نمانده است.به طور كلي استقرار طرح در فضاي اين مجموعه و در مجاورت سايتي تاريخي از ويژگي هاي خاصي تبعيت نموده است .

مشاهده ادامه مطلب...

عدم تقابل با مجموعه تاريخي يكي از اين ويژگي ها و اضافه كردن عملكردي جانبي و مكمل به مجموعه موزه ، ‌باز گرداندن برخي ويژگي هاي عملكردي به محوطه و سايت بر پايه هماهنگي با اين مجموعه تاريخي و استفاده از پتانسيل شيب طبيعي سايت و توپوگرافي موجود و توجه به معماري منظر در استمرار طراحي موجود از ديگر ويژگي هاي اين طرح است .

 اين مجموعه تشكيل گرديده است از-1 موزه سينما ( ساختمان تاريخي موجود)-2 كتابخانه تخصصي ( طراحي مجدد )-3 ساختمان آرشيو سينمايي ( طراحي جديد ) . ساختمان آرشيو سينمايي شامل بخش تحقيقات و مخازن فيلم در قسمت مياني و رستوران ، ‌تريا و بخش آموزش مرمت فيلم در بال غربي و بخش اداري و لابراتور ها در بال شرقي مي باشد . 

قسمت مياني اين مجموعه ( ساختمان آرشيو سينمايي ) تشكيل گرديده است از محوطه سينماي روباز در بام ، سالن نمايش تخصصي ، بخش تحقيقات به علاوه لابي و پاسيو مركزي در همكف و سه طبقه آرشيو سينمايي شامل مخازن فيلم و خدمات مربوطه در زير همكف . 

قسمت غربي اين مجموعه شامل رستوران در همكف ،‌ تريا در بام ، كلاس هاي آموزش مرمت فيلم ،‌ خدمات جنبي ، ‌نمازخانه و سرويس هاي بهداشتي مي باشد . بخش بال شرقی دارای کاربری اداری و تحقیقاتی و شامل بخش‌های مدیریت، حسابداري، مالي، کامپیوتر، حراست، كارشناسي، بايگاني و نگهبانی فهرست‌ برداري و طبقه‌بندي مي‌باشد و در سطح زيرين آن، لابراتورها قرار گرفته است. 

ساختمان های آرشیو و کتابخانه به دلیل لزوم عدم تظاهر در مقابل عمارت قدیمی باغ، در زیرزمین قرارگرفته و امکان نورگیری آن از نورگیرهای مرکزی با استفاده از شیب طبیعی زمین، میسر می باشد.

 دسترسی ورودی های بخش اداری و رستوران از دو حیاط در سطح پایین در شرق و غرب تامین گردیده است.لابي مركزي سالن نمايش تخصصی و بخش پژوهشگران نيز به حياط‌هاي مركزي اداري و بخش رستوران راه دارند. سالن نمايش تخصصي با راهروهاي اطراف مجزا شده است و در اطراف آن غرفه‌هاي تدوين، اتاق كنفرانس، ضبط صدا، آرشيو صدا، غرفه‌هاي تحقيق، بوفه و پذيرش، لابی مرکزی در مقابل آن پاسیو مرکزی قرار دارند.

مخفي کردن متن...

controls_prev
controls_toggle
controls_next
info_toggle
playlist_toggle
a
با ما در تماس باشید
 • تلفن تماس:

  خط یک: 50 8500 22 (021)

  خط دو: 80 8500 22 (021)

 • ایمیل:

  روابط عمومی: sazco@sazco.com

 • نشانی:

  تهران، خیابان پاسداران، نگارستان نهم، بن بست مینو 1، شماره 3

اخبار و مقالات
mangakakalot